FOTOGRAFIA HDR (high dynamic range)

Matryce aparatów fotograficznych są bardziej „ułomne” od ludzkiego oka i nie są w stanie poprawnie uchwycić sceny na której występują zarówno fragmenty bardzo jasne jak i bardzo ciemne, przez co w takich warunkach nie do uniknięcia jest niedoświetlenie lub prześwietlenie części kadru (a czasem i jednego i drugiego).

Technika HDR  polega na generowaniu zdjęć o bardzo dużej rozpiętości jasności światła, poprzez odpowiednie zmieszanie z sobą kilku zwykłych zdjęć wykonanych z różnymi ustawieniami jasności. Dzięki temu możemy na tak utworzonej fotografii ukazać równocześnie zarówno bardzo ciemne elementy kadru, jak i bardzo jasne.

Typowe sytuacje, w których warto sięgnąć po technologię HDR, to sytuacje w których na jednym zdjęciu chcemy pokazać zarówno elementy słabiej oświetlone, jak i elementy bardzo jasne – np.:

  • zdjęcia pejzażowe robione pod słońce, lub na tle jasnego nieba (z reguły wówczas tło jest prześwietlone);
  • zdjęcia we wnętrzach z jasnym oknem (lub innym źródłem światła) w kadrze;
  • zdjęcia wykonywane w słoneczne dni w zimie na śniegu lub latem na plaży.

RECEPTA NA WYKONANIE FOTOGRAFII HDR:

W celu wykonania fotografii HDR musimy zrobić kilka zdjęć tego samego planu, jednak z różnymi parametrami naświetlenia.

Następnie, przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania, które wyselekcjonuje z każdego ze zdjęć właściwie odwzorowane fragmenty – „składamy” z naszych kilku zdjęć jedno, ukazujące wszystkie detale, zarówno te ciemne jak i te jasne – roślinność, odbicia w wodzie oraz niebo i chmury.

Ilość zdjęć potrzebnych do wykonania dobrego zdjęcia HDR i parametry ich naświetlenia nie jest z góry ustalona. Dobieramy je dopiero podczas robienia zdjęć na podstawie warunków oświetleniowych.

Oto takie przykładowe zdjęcie wykonane w technice HDR:

fotografia-hdr-DSC04590-HDR(3)

 

Poniżej przedstawiam trzy zdjęcia, które posłużyły do wykonania powyższego HDR-a.

Pierwsze zostało wykonane przy średnich ustawieniach. Zwróć proszę uwagę, że matryca aparatu nie mogąc sobie poradzić z dużą rozpiętością jasności „zgubiła” szczegóły zarówno w bardzo jasnych obszarach (niektóre jasne chmury) jak i ciemnych (cienie pod drzewami).

fotografia-hdr-DSC04588

Drugie zdjęcie zostało niedoświetlone w celu lepszego uchwycenia chmur i jasnego nieba. Zrozumiałym jest, że na tym zdjęciu ciemne obszary praktycznie całkowicie zamieniły się w czarna plamę, ale to nie ma znaczenia, gdyż z tego zdjęcia wykorzystałem jedynie jasne fragmenty.

fotografia-hdr-DSC04589

Trzecie zdjęcie zostało przez mnie prześwietlone w celu wydobycia detali z ciemnych fragmentów kadru (roślinność i odbicia w wodzie). Na tym zdjęciu z kolei jasne obszary praktycznie całkowicie zamieniły się w białą kartkę, ale dla mnie istotne były jedynie ciemne fragmenty.

fotografia-hdr-DSC04590

Wykonanie zdjęć HDR, które będą następnie wykorzystane do stworzenia panoramy lub wirtualnej wycieczki, jest jeszcze trudniejsze. Nie dość, że musimy dobrać parametry naświetlenia uwzględniającego wszystkie plany, to w dalszej obróbce konieczne jest zastosowanie oprogramowania potrafiącego ustalić wspólne parametry przetwarzania identyczne dla wszystkich zdjęć wchodzących w skład panoramy.

Jeśli nie sprostamy tym wymogom – z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa poszczególne zdjęcia będą się różniły od siebie (jasnością, kolorystyką kontrastami), co w dalszej kolejności będzie wyraźnie widoczne na złożonej z nich panoramie (lub wycieczce).

 

UWAGA.

Należy rozgraniczyć t.zw. „naturalne HDR-y” przy których technika ta jest wykorzystywana jedynie do naprawy prześwietleń lub niedoświetleń kadru, od „HDR-ów efektowych” dla których przejaskrawia się efekty w celu uzyskania zdjęć o silnej ekspresji okupionej nienaturalnym wyglądem ujęcia.

Przykładem takiego HDR-a efektowego może być poniższe zdjęcie z muzeum – obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau, na którym zastosowano znaczne podniesienie zarówno kontrastu ogólnego jak i mikrokontrastu oraz przesycenie barwami celem zwiększenia dramaturgii przekazu.

 HDR-dramatic

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *